wp forms kapak resmi

WordPress için en iyi iletişim formu eklentisi

Uzun süredir çok fazla kişinin kullandığı ve çoğu sitede tavsiye edilen Contact Form 7 eklentisini tavsiye etmeyeceğiz, çünkü bu eklenti için tam tarif kullanıcı dostu olmadığıdır. Biz ise size tamamen kullanıcı dostu, sürükle bırak ile çalışabilen, düzenlemek istediğiniz yere tıklamanız yeterli olduğu ve tek tıkla sayfaya ekleyebileceğiniz bir eklenti olacak. Eklentimizin adı WP FORMS bu eklenti tam bir kullanıcı dostu ve kullanımı çok basit, öncelikle eklentimizi yükleyip etkinleştirelim. Eklentiyi nasıl yükleyeceğiniz konusunda bir bilginiz yok ise aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak nasıl eklenti yüklenebildiğini görebilirsiniz. Aynı işlemleri wp forms isimli eklentimiz için gerçekleştirelim.

WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Eklentimizi kurduysak kurulum ekranında bizi karşılayan videoyu izleyerek başlayabilirsiniz. En azından Forum oluşturma konusunda ön bir fikir oluşabilir. Şimdi gelelim bir iletişim formu oluşturmaya, hemen sol menüde bulunan WPForms bağlantısı altındaki Add New bağlantısına tıklayalım, karşımıza çıkan ekranda Simple Contact Form bağlantısına tıklayım ve formumuzu oluşturmaya başlayalım.

wordpress wp forms kurulum tamamlandı ekranı
Wordpress wp forms form ekle bağlantısı
Wordpress wp forms simple contact forms create düğmesi

Oluşturduğumuz formu düzenlemeye başlayalım, ilk olarak Formumuzun başlığını değiştirmek için “Simple Contact Form” yazısının üzerine tıklıyoruz ve sonrasında açılan sayfada iletişim formumuzun başlığını dilediğimiz gibi değiştiriyoruz.
Ardından iletişim formumuzun gönderim butonunun yazısını değiştiriyoruz, son olarakta gönderim sırasında beklerken ekranda belirecek olan yazıyı belirliyor ve SAVE düğmesine tıklayarak değişiklikleri kayıt ediyoruz ve diğer ayarları yapmak için Fields tabına tıklayoruz.

wp forms iletişim formu başlık düzenlemek için tıkla
wp forms iletisim formu başlık düzenleme
wp froms iletişim formu başlık değişikliği kayıt

Evet sıra geldi Name girdisini düzenlemeye Ad Soyad kısmı olarak ayarlacağız. Bunun için Name yazısına tıklıyoruz. Açılan sayfada sol bölümden Name yazısını Ad Soyad olarak değiştiriyoruz, “Advanced Options” kısmına tıklıyoruz ve Firstname kutucuğunun Placeholder bölümüne Ad yazıyoruz. Lastname kısmındaki Placeholder kutucuğuna ise Soyad yazıyoruz ve son olarak Hide Sub-Labels kutucuğunu seçili hale getiriyoruz. Yaptığımız değişiklikleri kayıt etmek için SAVE düğmesine tıklıyoruz.

wp forms iletişim formu ad soyad düzenlemek için tıkla
wp forms iletişim formu ad soyad düzenlemek
wp forms iletişim formu ad soyad düzenlemek kaydet

Sıra geldi iletişim formundaki ziyaretçi tarafından doldurulacak olan Email alanına bu kısmıda düzenlemek için üzerine tıklıyoruz ve sol taraftaki mavi bölümden Etiketini E-posta Adresiniz olarak değiştiriyoruz. Required (Zorunlu)seçeneğini seçili olarak bırakıyoruz ve sağ üst kısımdan SAVE düğmesine tıklayarak yaptığımız değişiklikleri kayıt ediyoruz.

wp forms iletişim formu email düzenlemek için tıkla
wp forms iletisim formu email düzenlemek
wp forms iletişim formu email düzenlemek kaydet

Son olarak iletişim formundaki mesaj bölümünü düzenleyelim. Bunun için “Comment or Message” alanına tıklayım ve sol menüden Label bölümünden etiketimizi değiştirelim örnek olarak Mesajınız olarak değiştiriyoruz ve Required seçeneği seçili değilse seçili hale getiriyor ve SAVE düğmesine tıklayarak yaptığımız değişiklikleri kayıt ediyoruz.

wp forms iletişim formu mesaj düzenlemek içni tıkla
wp forms iletişim formu mesaj düzenlemek
wp forms iletişim formu mesaj düzenlemek kaydet

Evet iletişim formumuz artık kullanıma hazır, şimdi sıra geldi sayfamıza iletişim formunu eklemeye. Öncelikle sağ üst kısımdaki X simgesine tıklıyoruz. Ardından sol menüde Sayfalar bağlantısı altındaki Yeni ekle bağlantısına tıklıyoruz. Açılan sayfada sayfa başlığını dolduruyoruz ve hemen altındaki alanın üzerine faremizin işaretcisini getiriyoruz ve ekranda beliren + simgesine tıklayın WPForms bloğunu seçiyoruz. Eklenen Blok içerisindeki seçilebilir alana tıklayarak daha önce oluşturduğumuz Formu seçerek ekliyoruz. Daha sonra sağ üst kısımda bulunan Yayımla bağlantısına tıklayarak sayfayı yayınlıyoruz.

wp forms iletişim formu çıkış
wp forms iletişim sayfası bağlantısı yeni sayfa ekle
wp forms iletişim sayfası başlık bize ulaşın
wp forms iletişim sayfası wpforms bağlantısı
wp Forms iletişim sayfası wp forms seçimi
wp forms iletişim sayfası wp forms yayımla
wp forms iletişim sayfası wpforms sayfayı görüntüle

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir