resmushit kapak resmi en iyi resim optimizasyon eklentisi

WordPress için en iyi resim sıkıştırma ve optimizasyon eklentisi

Eskiden resim sıkıştırma ve optimizasyon gibi işlemleri harici programlarla yapar veya Photoshop üzerinde web için kaydet seçeneğini kullanarak optimize etmeye çalışırdık, şimdi devir değiştir, resim sıkıştırma ve optimizasyon eklentileri çıktı mertlik bozuldu. Saatlerce uğraşmaya gerek yok, bizim için resmi WordPress sitemize aktarırken sıkıştırma işlemini gerçekleştiren optimizasyon eklentileri mevcut.

Bu eklentilerin ücretli olanlarının yanı sıra ücretsiz olanlarıda mevcut, her zaman şöyle bir algı var ücretli olan her zaman daha iyidir. Ücretli olduğu için bir farklılığı vardır izlenimi oluşabiliyor. Biz sizin için hepsini tek tek inceledik öyleyse gelin tek tek incelediğimiz eklentilerimize yakından bakalım.

1. reSmush.it

İlk eklentimiz reSmush.it eklentisi ilk olmasının nedeni rastgele veya harf sırasına göre değil. Tam olarak 1. olmayı hakediyor. Birazdan bunu diğer eklentilerle karşılaştırdığımızda göreceğiz. Eklenti API yöntemi ile çalışıyor, kullanımı oldukça basit, sadece 4 tane ayarlanabilir özelliği mevcut, otomatik optimizasyon, resim kalitesi, istatistikler ve hata kayıtları. Dilerseniz manuel otomatik sıkıştırmayı devre dışı bırakabilir ve isteğiniz dahilinde resimleri optimize edebilirsiniz.

2. EWWW Image Optimizer

Güzel bir eklenti, tüm sıkıştırma işlemlerini sizin hosting hizmetiniz üzerinde gerçekleştirir. Herhangi üyelik yapmanıza gerek yoktur. Ayrıca eklentinin en güzel özelliklerinden birisi ise toplu olarak resimleri tek seferde optimizasyon edebilmesi. Dilerseniz otomatik olarak optimizasyonda sağlamaktadır.

3. Compress JPEG & PNG images

Evet üçüncü eklentimiz ücretsiz olarak ayda sadece 100 adet resmi optimize etmemize olanak sağlıyor. Ayrıca eklentinin hangi resim boyutlarının optimize edilip hangilerinin edilmeyeceğini ayarlayabileceğiniz özelliği bulunuyor. Yoklukta bu eklenti kullanılabilirliğini koruyor 🙂

4. ShortPixel Image Optimizer

Eklentinin ücretsiz sürümü için bir e-posta adresi girerek kayıt olmanız gerekiyor. Bu sayede aylık 100 adet resmi ücretsiz olarak optimize edebiliyorsunuz. Daha fazla sayıda resim optimize etmek için eklentinin ücretli sürümüne geçiş yapmalısınız. Geçiş yaptıktan sonra otomatik olarak tüm resimlerinizi optimize eder ve orjinal resimlerinizi farklı bir klasörde saklar. Daha sonra aradaki farklı görebilmeniz için size karşılaştırma olanağı sunar.

5. WP Smush

Popüler olarak kullanılan bir eklenti, neden bu kadar popüler pek anlamış değiliz :). Ücretsiz sürümü toplu olarak aynı anda 50 adet resmi optimize etmenize olanak sağlar. Ücretli olan sürümünün çok daha başarılı bir sıkıştırma sunduğunu asla söyleyemeyiz. Bize göre bu eklenti sınıfta kaldı.

Gelelim testimizi boyutu 118 KB olan bir JPEG resim dosyası yükleyerek gerçekleştirdik. Testimizin sonuçlarında reSmush.it eklentisi kayıpsız olarak liderlik koltuğuna oturuyor. Resimlerde kalite kayıpları sizin için çok önemli değilse ShortPixel Image Optimizer eklentisini kullanabilirsiniz.

EklentiSıkıştırılmış BoyutKazanılanMetod
reSmush.it
76 KB30.59%Kayıpsız
EWWW Image Optimizer
112 KB
5%Kayıpsız
Compress JPEG & PNG images
114.7 KB2.8 %Kayıplı
ShortPixel Image Optimizer
69.2 KB41.94%
Kayıplı
WP Smush
112 KB5%Kayıpsız

Eklenti kurulumu konusunda bilginiz yok ise alt kısımdaki bağlantıya tıklayarak eklenti kurulumu hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz.

WordPress Nasıl eklenti kurulur?

4 thoughts on “WordPress için en iyi resim sıkıştırma ve optimizasyon eklentisi”

  1. Çok harika dediğiniz gibi eklenti işe yarıyor Google page speed resim sorunlarım tamamen ortadan kalktı sağolun.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir